2007
16 December
Kåring i Slagelse

Nr. Navn Hund Point
1 Tommy Olsen Nero 108,6   Bestået
2 Lisa Poppelvig Gina 104,0   Bestået
3 Ulf Larsen Jeff 96,9     Bestået
  Kåringsm.:  Arne Mikkelsen
Kåringsfig.: Bjarne Langholm
Sporfig.:       Kurt Kristiansen
Kantine:      Finn Meyer
   



Prøvekåring
11. Novenber

Nr. Navn Hund Point
1 Tommy Olsen 105,3   Bestået
2 Lisa Poppelvig 103,7   Bestået
3 Ulf Larsen 96,5     Bestået
4 Susanne Ravn   78,8
5 Bjarne Christiansen 70,4
  Dommer,fig. Tage Rud, Bente Brix,
Kurt Kristiansen, Marinus Nielsen,
Kim Magnussen
   



Områdemesterskab
4. November 2007
Afholdt af Østsjællands Afdeling

.   Unghundeklassen    
Nr Navn Forening Hund Point
1 Jytte Vognsvend   Vordingborg    Ozzy   158,8  
2 Jesper Krag Hansen  Næstved   Harley   157,2  
3 Alsing Christensen    Nykøbing F Gent   155,5  
4 Patrick Larsen     Holbæk       Bosco   148,5  
5 Linda Hollænder   Østsjælland   Janus   137,3  
6 Paul Erik Hansen   Kalundborg   Aldo   120,0  
7 Søren Sørensen   Ringsted   Indi   112,3  
8 Erik Jensen   Slagelse  Elton 111,5  
    Patruljeklassen    
Nr. Navn Forening Hund Point
1

Søren Nielsen

Østsjælland

Odin

213,3

2

Karina Pedersen 

Maribo

Emma

204,8

3

Hans Jørgen Olsen

Ringsted

Nico

196,8

4

Kurt Kristiansen

Slagelse

Boss

188,9

5

Tommy Andersen

Næstved 

Fero

188,3

6

Marianne Hansen

Vordingborg

Englestøv

187,9

7

Kiss Vognsvend

Nykøbing F.

Zabel

185,0

8

Steen Hansen

Holbæk

Chang

184,8

9

Henrik Hansen

Nakskov

Tilo

180,3

10

Pia Lundgård

Kalundborg  

Gisa

156,1

    Kriminalklassen    
Nr. Navn Forening Hund Point
1

Susanne Henriksen

Vordingborg

Dusty

211,5

2

Ejvind Willaa 

Østsjælland

Frodo

211,1

3

Carsten Nielsen

Nykøbing F.

Tiger 

206,5

4

Helle Bejrholm   

Næstved  

Freja

185,4

5

Helle Hansen   

Nakskov

Emzy

185,3

    Vinderklassen    
Nr. Navn Forening Hund Point
1

Kjeld Kofoed

Maribo 

Paric  

212,8

2

Erik Hansen  

Østsjælland

Eifel

196,4

3

Bjarne Langholm 

Holbæk

Bondo

192,7

4

Lisbeth Trolle Dahl 

Næstved 

Crumme

178,9

5

Tage Rud

Slagelse

Sara

153,0

6

Palle Lorentzen

Nykøbing F

Hondo 

148,1

Dommer & fig. fra Slagelse 
Ulf Larsen, Susanne Ravn & Kim Magnussen
HF.: Erik Jensen ,Tage Rud & Kurt Kristiansen


Unghundeoprykning i Holbæk
 Erik Jensen / Elton opnåede 147,1 p 
Kim Magnussen / Aiko opnåede 129,6p 

Pause efter dagens strabadser
Dommer & fig. fra Slagelse Ulf Larsen, Tage Rud & Kurt Kristiansen
HF.Erik Jensen & Kim Magnussen



Kurt og Boss opnåede 194,9 p i patruljeklassen ved DM 2007
det gav en 13 plads ud af 24 deltagende hunde.

Resultater i PATRULJEKLASSEN

 
Nr.   DPH.nr Fører - Lokalafd. Sektion   Race Køn Hundens navn Point
1   114/2006 Henrik Ø. Larsen - Tønder 1   Schæfer han Laguso Buster 217,6
2   039/2006 Claus Mortensen - Silkeborg 2   Schæfer han Bayogi Xultan 213,6
3   070/2006 Anton M. Nielsen - Dronninglund 2   Schæfer han           Alderslyst A Golddigger 211,3
4   128/2005 Dennis Svendsen - Nykøbing F. 1   Schæfer han Hedegård´s Eddie 211,0
5   039/2005 Tommy G. Andersen - Næstved 2   Schæfer han Slagteren´s Fero 207,1
6   124/2006 André Hultberg - Vordingborg 1   Schæfer han           Laguso Bilbo 205,2
7   071/2006 Søren Nielsen - Østsjælland 2   Schæfer han Jabina Odin 204,7
8   077/2005 John Ingvardsen - Nykøbing F. 1   Schæfer han Degn´s Conrad 203,2
9   071/2001 Henrik Hansen - Nakskov 2   Schæfer  han Bjørnehøj´s Tito 198,2
10   057/2006 Michael Thygesen - Randers 2   Malinois tæve Daneskjold Frejea 198,1
11   117/2006 Anders Sørensen - Nyborg 2   Schæfer han Satoris Falko 195,7
12   125/2005 Jens Chr. Nielsen - Vordingborg 1   Schæfer han Bøggild´s Charlie 195,7
13   095/2005 Kurt Kristiansen - Slagelse 2   Schæfer han Disagers´s Boss 194,9
14   097/2004 Ib Bukkehave - Nyborg 1   Schæfer han Hulgaard´s Yamo 194,5
15   115/2004 Anders Lundstrøm - København 1   Schæfer han Hulgaard´s Zacko 182,2
16   092/2005 Karina K. Pedersen - Maribo 2   Schæfer tæve Hedegård´s Emma 179,7
17   006/200? Tina Hansen - Næstved 2   Golden R. han Vesterlyng´s Mads 174,4
18   068/2006 Bente Skou - Nyborg 2   Schæfer tæve Chade´s Nela 174,3
19   102/2006 Ivan Dølby - Tåstrup 1   Schæfer han To-Fast Nemo 170,4
20   053/2006 Jørgen Bejrholm - Næstved 1   Schæfer han Hulgaard´s Egon 169,5
21   133/2005 Anders Nansen - Tønder 1   Schæfer han Hajen skurk 167,1
22   020/2006 Per B. Heissel - Tønder 1   Schæfer han hajen Uller 151,8
-   043/2004 Eivind P. Madsen - Frederiksborg 1   Schæfer han Tjalfe Udg.
-   082/2005 Poul Erik Jakobsen - Bornholm 2   Schæfer han Hulgaard´s Dino Udg.

 

 

23 September 2007
Sjællandsmesterskaberne i unghunde, Roskilde
Tillykke til Kim som deltager i sin første konkurrence som hundefører 
Kim Magnussen / Shamigo's Aiko.
opnåede 143,5 point
 der deltog 31 hunde 

Som dommer deltog Susanne Ravn - Ulf Larsen og Kurt Kristiansen havde fornøjelsen af at være figurant.


2 September 2007
Patruljeudtagelse sek. II Holbæk
  Tillykke Kurt & Boss med 2. pladsen
opnåede219,9 point
og oprykningen til kriminalklassen
Dommer & fig. fra Slagelse Ulf Larsen & Tage Rud

NR. Hundefører Hundenavn Afdeling Point  
1 Søren Nielsen Odin Østsjælland 220,1 1/1
2 Kurt Kristiansen Boss Slagelse 219,9 1/2
3 Steen Hansen Chang Holbæk 213,2 1/2
4 Hans Jørgen Olsen Nico Ringsted 212 1/2
5 Pia Lundgård Gisa Kalundborg 208,3 1/2
6 Knud Møller Kim Østsjælland 208 1/2
7 Anders Jensen Garbe Kalundborg 197,9  
8 Bjarne Bo Hansen Patrik Kalundborg 189,8  


26 August 2007
Vinderudtagelse sek. II Holbæk
Tage Rud / Sara  
opnåede en
4 plads med 182,6 point

Dommer & fig. fra Slagelse Ulf Larsen &  Finn Meyer


13 Juni 2007
Kåring i Kalundborg

Tillykke med Kåringen
Henning Pedersen / Ghandi
Opnåede 93,8 point


29 April 2007
Patruljeoprykning i Holbæk
Tillykke Kurt & Boss med 2. pladsen
Tillykke Susanne & Bonnie med 3. pladsen
og oprykningen til kriminalklassen

NR. Hundefører Hundenavn Afdeling Point  
1 Andres Prehn Saxo Kalundborg 206,0 1/2
2 Kurt Kristiansen Boss Slagelse 204,2 1/2
3 Susanne Ravn Bonnie Slagelse 202,1 1/2
4 Kim Tassi Qanto Holbæk 201,8 1/2
5 Hans Jørgen Olsen Nico Ringsted 193,8  
6 Pia Lundgaard Gisa Kalundborg 185,2  
7 Bjarne Bo Hansen Patrik Kalundborg 184,4  
8 Mogens Nørgaard Olfert Holbæk 181,6  
9 Steen Hansen Chang Holbæk 177,9  
10 Anders Jensen Garbe Kalundborg 172,1  
11 Bente Christensen Dika Kalundborg 166,4  


2007
24 April 2007
Kåring i Slagelse
Tillykke med Kåringen

Nr. Navn Hund Point
1 Bente Brix Inka 101,4 Bestået
2 Leif Grønbæk Brutus 96,2   Bestået
3 Kim Magnussen Aiko 93,8   Bestået
4 Finn Mayer Donna 85,1   Bestået
5 Henning Pedersen Ghandi Fejl på spor
  Kåringsm. Arne Mikkelsen
Kåringsfig. Jens Vestergaard Madsen
Fig. på spor. Kurt Kristiansen
   
 

 

25 Marts 2007
Unghundeoprykning i Holbæk
Erik & Elton opnåede en 9 plads med 144,7p
Dommer & fig. fra Slagelse Ulf Larsen &  Marinus Nielsen

2007
18 Marts 2007
Prøvekåring

Nr. Navn Hund Point
1 Bente Brix Inka 99,7
2 Leif Grønbæk Brutus 93,9
3 Kim Magnussen Aiko 92,4
4 Finn Mayer Donna 80,3
5 Henning Pedersen Ghandi 73,7
  Dommer: 
Ulf Larsen - Tage Rud Susanne Ravn  Erik Jensen 
Figuranter: 
Marinus Nielsen  - Kurt Kristiansen