2009
OMRÅDEMESTERSKAB
i Næstved søndag d. 1 november

UNGHUNDEKLASSEN

Place-ring

Hundefører og lokalafdeling

Hund

Point

Nr. 1

Claus Ernst, Næstved

Treernst Collin

171,5

Nr. 2

Hans F. Hansen, Nykøbing F.

Klintemarkens Anton

168,0

Nr. 3

Søren Bello, Vordingborg

Pri-Wat Sharon

167,5

Nr. 4

Ulf Larsen , Slagelse

Disager's Eleven

152,0

Nr. 5

Steen Faaborg, Holbæk

Søholm's Caduk

150,9

Nr. 6

Maibrit Gyring, Østsjælland

Nellemanns Hippi

150,5

Nr. 7

Niels Hvis, Kalundborg

Daneskjolds Nees

147,6

KRIMINALKLASSEN

Place-ring

Hundefører og lokalafdeling

Hund

Point

Nr. 1

Axel Ahm, Østsjælland

Devil

189,3

Nr. 2

Karina Kiszka, Maribo

Hedegaard's Eika

186,7

Nr. 3

Steen Hansen, Holbæk

Chang

182,9

Nr. 4

Lisbeth Dahl, Næstved

Hajen Rocker

172,3

Nr. 5

Hans Jørgen Olsen, Ringsted

Chade's Nico

169,6

Nr. 6

Marianne Hansen , Vordingborg

Hajen Engelstøv

156,2

Nr. 7

Kurt Kristiansen, Slagelse

Disagers Boss

155,0

Nr. 8

Kent Laursen, Nykøbing F

Sund Hund Kenzo

154,1

Dommer fra Slagelse var.:  Tage Rud

Unghundeoprykning 
Nakskov, søndag den 25. oktober 2009

Placering

Hundefører og lokalafdeling

Hund

Point

Oprykning

Nr. 1

Hans H. Jessen, Nykøbing F

Klintemarkens Anton

173,6

1/1

Nr. 2

Tina Hansen , Nykøbing F

Bayogi Kuba

172,6

1/1

Nr. 3

Jane Jensen, Nykøbing F

Disagers Fenja

163,3

 

Nr. 4

Kim B Jensen, Nykøbing F

Sund Hund Tikko

163,1

1/2

Nr. 5

Nicolai Thørner, Nakskov

Tobila's Jodie

159,0

1/2 + 1/2

Nr. 6

Ulf Larsen , Slagelse

Disager's Eleven

148,5

 

Nr. 7

Thomas Fröhling, Nykøbing F

Daneskjold Justin

147,7

 

Nr. 8

Mads Skorup Jensen, Slagelse

Sch-ca's Flemming

145,9

 

Dommer fra Slagelse var.:  Tage Rud


Unghundekonkurrence i samarbejdsaftalen i Kalundborg
Ulf Larsen / Disager's Eleven (Jeff
opnåede en 7 plads m.156,0 point

Dommer & Fig. fra Slagelse.: Kurt Kristiansen &Kim Magnussen


Søndag d. 30 august 2009
Kriminaloprykning i Holbæk

Nr. 

Navn

Hund

Point

1.

Søren Nielsen Østsjælland

Jabina Odin

211,3

2.

Kim Bendtsen, Næstved  

Slagteren's Dino  

201,9

3.

Tina Hansen Næstved

Vesterlyngs Madsen

199,8

4.

Lisbeth Dahl Næstved

Hajen Rocker

194,5

5.

Steen Hansen, Holbæk  

Teal (Chang)  

179,9

6.

Kurt Kristiansen, Slagelse

Disager's Boss

179,7

Dommer fra Slagelse var.: Ulf Larsen & Tage Rud

 

Søndag d. 02/08/2009
Kriminalkonkurrence i samarbejdsaftalen i Næstved
Tillykke Kurt Kristiansen / Disager's Boss
De opnåede 188,1p. og en førsteplads

Nr. 

Navn

Hund

Point

1.

Kurt Kristiansen, Slagelse

Disager's Boss

188,1

2.

Kent Laursen, Nykøbing F.  

Sund Hund Kenzo  

180,9

3.

Kim Bendtsen,  Næstved

Slagteren's Dino  

177,2

4.

Lisbeth T. Dahl, Næstved  

Hajen Rocker  

172,3

5.

Thyge Andersen, Nykøbing F

Jen-Ager Adonis (Chang)  

150,1

Dommer fra Slagelse var.: Ulf Larsen & Tage Rud



Søndag den 26. April 2009
Patruljeoprykning i Slagelse

Nr. 

Navn

Hund

Point

1.

Jesper K. Hansen, Næstved

Slagteren's Harley

196,6

2.

Mogens Grevy, Vordingborg 

Hulgaards Babett

181,4

3.

Georg Pedersen, Næstved

Kratmosen Illo

171,8

4.

Anders Jensen, Kalundborg

Nellemann's Garbe

166,9

5.

Arne Laursen, Kalundborg

Mai tuk Haddock

162,2

6.

Jens Nielsen, Næstved 

Janki Pral (Tiger)

160,0

7.

Kim Larsen, Næstved

Kløvervangen Ivanhoe (Tyson)

154,4

8.

Tony Nielsen, Næstved 

Vom Dornenhof Irina (Nanna)   

 Afbud



Lørdag den 25. April 2009
Kriminaloprykning i Vordingborg

Nr. 

Navn

Hund

Point

1.

Kent Laursen, Nykøbing F.

Sund Hund Kenzo

204,9

2.

Steen Hansen, Holbæk

Teal (Chang)

192,5

3.

Hans Jørgen Olsen, Ringsted

Chadés Nico

189,3

4.

Lars Møller, Næstved

Grøftekanten Enzo

188,2

5.

Kim Bendtsen, Næstved

Slagteren's Dino

181,5

6.

Kurt Kristiansen, Slagelse

Disager's Boss

175,9

Søndag den 5. April 2009
PHF-mesterskab i Holbæk
Ulf Larsen /
Disagers Eleven (Jeff)
opnåede en 12 plads m.133,0 point


Lørdag den 4 april 2009
Kåring i Slagelse

Hans Peder Søndergård Disager's Frika 104,1 p Tillykke
Flemming Jensen Kalundborg Daneskjold Holly  103,3p Tillykke
Arne Lambrecht  Langtoftens Melua 96,1p
Tillykke
Annette Hansen  Langtoftens Jetaime  
MonaLarsen           Team Quindi's Asterix  


Søndag den 29. marts 2009

Unghundeoprykning
Kalundborg
Tillykke Ulf & Jeff (Eleven)
De opnåede 162,0 p. og en femteplads

 Konkurrenceleder Torben Søren sen - Overdommer Kiss Vognsvend, Nykøbing F.

Place-ring

Hundefører og lokalafdeling

Hund

Point

Oprykning

Nr. 1

Johnny Kornum, Kalundborg

Bayogis Kathos

170,8

1/1

Nr. 2

Pia Christiansen , Kalundborg

Hulgaards Gaby

169,0

1/2+1/2

Nr. 3

Majken Kornum, Holbæk

Kaukus Amigo

163,3

 

Nr. 4

Mikael Kronborg, Holbæk

Jabinas Ufo

162,0

1/2

Nr. 5

Ulf Larsen , Slagelse

Disagers Eleven

162,0

 

Nr. 6

Heidi Jürs, Holbæk

Hulgaards Lucca

161,8

1/2

Nr. 7

Niels Jensen , Kalundborg

Daneskjolds Nees

159,9

 

Nr. 8

Gunnar Christoffersen, Ringsted

Azadons Canto

158,4

1/2

Nr. 9

Maibritt Gyring, Østsjælland

Nellemanns Hippi

155,7

 

Nr. 10

Birgit Henningsen, Østsjælland

Ørnehusets Vallentin

152,1

 

Nr. 11

Jens Christiansen, Kalundborg

Cartagenas Aica

151,9

 

Nr. 12

Benny Pedersen, Holbæk

Slagterens Greif

147,7

 

Nr. 13

Kim Magnussen, Slagelse

Aiko

Afbud

 

Nr. 14

Bente Brix , Slagelse

Inka

Afbud

 

 



Søndag d. 15/03/2009
Kriminalkonkurrence i samarbejdsaftalen i Nykøbing F.
Hf. fra Slagelse var Kurt Kristiansen / Disager's Boss
Tillykke Kurt & Boss
De opnåede 195,6p. og en førsteplads

Nr. 

Navn

Hund

Point

1.

Kurt Kristiansen, Slagelse

Disager's Boss

195,6

2.

Kim Bendtsen,  Næstved

Slagteren's Dino

191,5

3.

Søren Nielsen , Østsjælland

Jabina Odin

182,2

4.

Kent Laursen, Nykøbing F.

Sund Hund Kenzo

178,8

5.

Steen Hansen, Holbæk

Teal (Chang)

174,8

6.

Thyge Andersen, Nykøbing F.

Jen-Ager Adonis (Chang)

165,8

7.

Tina Hansen, Næstved,

Vesterlyng´s Mads (Madsen)

159,7

8.

Lisbeth T. Dahl, Næstved

Hajen Rocker

159,5

9.

Hans Jørgen Olsen, Ringsted

Chadés Nico

156,5

Dommer fra Slagelse var.: Ulf Larsen & Tage Rud

 


Søndag d. 22/02/2009
Unghundesamarbejde i Holbæk
Deltager fra Slagelse var:
Ulf Larsen m. Jeff                 opnåede 134,0 p. nr.8
Henning Petersen m. Ghandi opnåede 112,4 p. nr.12


Søndag d. 15/02/2009
LOKAL UNGHUNDEPRØVE

Nr. Navn Hund Point
1 Benthe Brix Inka 166,5
2 Ulf Larsen Jeff 150,7
3 Henning Petersen Ghandi 126,6
4 Kim Magnussen Aico 108,9
  Dommer: Susanne Ravn - 
  Tage Rud - Finn Meyer
Fig.: Søren Svenningsen           Kurt Kristiansen
   

Kim Magnussen / Aico udførte ikke øvelse 9-10-11
for Aico er under dyrlægebehandling for tiden.